מתקן ההתפלה סבחה אילת

מתקן ה"סבחה", שממוקם בקרבת הגבול עם ירדן, מתפיל כיום מי ים עבור העיר והאזור בהיקף של 18 מיליון קוב בשנה • המתקן יורחב לקיבולת של כ-30 מיליון קוב

חברת מקורות החלה בביצוע אחד הפרויקטים הגדולים של החברה בשנים הקרובות – הרחבת מתקן התפלת מים מהים האדום שידוע בשם ה"סבחה". המתקן עצמו ממוקם מצפון לעיר, וכחלק מהפרויקט ייבנו קווי מים חדשים. כלל העבודות מוערכות בהיקף של כחצי מיליארד שקל.

נכון להיום פועלים חמישה מתקני התפלה גדולים שמוצבים לאורך חופי הים התיכון. ארבעה מהם בבעלות פרטית, ואחד של מקורות, שנמצא בישורת האחרונה של מכירה לשוק הפרטי. מתקנים אלו מספקים כ-80% מסך מי השתייה של כלל משקי הבית בישראל. בנוסף מתקיים כיום הליך מכרזי לבניית מתקן התפלה נוסף בגליל המערבי. לצד אלה, מקורות מחזיקה מספר מתקני התפלה בפריפריה, כאשר אחד מהם הוא ה"סבחה" באילת שמספק כיום כ-18 מיליון קוב מים בשנה. המים משמשמים בעיקר את משקי הבית בעיר ואת יישובי הסביבה, לרבות בפרויקטים תיירותיים, תעשייה וחקלאות בדרום הערבה.

מטרת העבודות כעת היא להגדיל ביותר מ-50% את התפוקה, עד לכ-30 מיליון קוב בשנה. מקור המים הוא בים האדום, כאשר תוואי הפרויקט והעבודות הנלוות בים וביבשה הוכרזו ואושרו בינואר 2021 כתוכנית תשתית לאומית (תת"ל 115), וכעת העבודות מתחילות בפועל. כחלק מהפרויקט ייבנו קו צינור חדש באורך 4.5 ק"מ, מרביתו יבשתי – ממזרח לאזור המלונות. תקופת הביצוע מוערכת בכחמש שנים.

מקור הכתבה